Zupa po węgiersku - czyli pikantna gulaszowa

11:06 Ryszard 2 Comments

Zupa gulaszowa, gulasz węgierski, pikantna zupa gulaszowa, gulasz wieprzowy


 13 stycznia, niedziela. To dziś zagra dla nas Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zanim jednak udamy się do centrum, aby w ramach możliwości dofinansować chore dzieci, warto zjeść rozsądny posiłek. Okazało się, że wczoraj w naszej skrzynce pocztowej zawitał jeszcze jeden przepis, tym razem na zupę gulaszową. Prawdę mówiąc, patrząc na ten posiłek sam nabieram na niego ochoty :)


Potrzebujemy:
  • 400 g mięsa wołowego lub wieprzowego - polecam wieprzowe, ja użyłam wołowego...bo takiego zażyczył sobie mięsożerca, ale jak dla mnie jest ono trochę za twarde.
  • 1 papryka czerwona
  • 250 g pieczarek
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • sól, pieprz, papryka ostra
  • 1 kostka rosołowa
  • 2 łyżki mąki (do zagęszczenia zupy)

całkowity koszt obiadu dla 2 osób, to ok 11-13 zł (oczywiście w zależności od sklepu, w którym robimy zakupy)

1) mięso kroimy w kostkę (mniej więcej 2x2 cm, a jak nie mamy przy sobie centymetra to na oko :)), pokrojone przyprawiamy solą, pieprzem i dowolną przyprawą (np. do mięsa wieprzowego), obtaczamy w niewielkiej ilości mąki i na rozgrzanej patelni smażymy ok. 20 minut, aż mięso się zarumieni.

2) w garnku gotujemy ok. litr wody i rozpuszczamy kostkę rosołową - chyba, że ktoś dysponuje naprawdę sporą ilością czasu, to bulion możemy zrobić samemu. Przepis już niebawem :)

3) podsmażone mięso wrzucamy do gotującego się bulionu i przykrywamy (od tej chwili mięso musi się dusić w bulionie jeszcze godzinę, a w przypadku wołowiny nawet półtorej)

4) cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy na patelni i dodajemy do garnka z mięsem

5) pieczarki kroimy w talarki i robimy dokładnie to samo

6) paprykę również kroimy w kostkę i wrzucamy do naszej zupy

7) na sam koniec, do garnka dodajemy 2 łyżki koncentratu pomidorowego, oraz wsypujemy odrobinę ostrej papryki i pokrojony w plasterki  czosnek (w zależności od tego, jak wytrzymałe są nasze kubki smakowe!) i mieszamy wszystko dokładnie.

Mija godzina, zupa jest prawie gotowa, ma idealny kolor, ale jest nieco za rzadka, więc -zagęszczamy łyżką mąki - gotowe! Możemy nakładać na talerze!:) 

Smacznego!:)

2 komentarze:

  1. Mięso wolę podsmażyć bez mąki, gotowych mieszanek przyprawowych (daję tylko pieprz na tym etapie), dodaję wodę, przyprawy (liść, ziele, sól morską, pieprz, paprykę) starte na tarce marchewkę, pietruszkę, pokrojoną cebulę (zamiast chemicznej kostki); dodatkowo warzywa się rozpadną i zagęszczą zupę. Taka moja opcja bez glutaminianu sodu i mąki. A smak wyrazisty.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...