Latte macchiato

20:59 Ryszard 4 Comments

Latte macchiato, przepis na kawę latte


Latte macchiato - oznacza "splamione mleko", czyli napój mleczny z dodatkiem kawy. Prawidłowo przyrządzony powinien mieć 3 warstwy - mleko, kawa i mleczna piana. Podawane winno być w wysokiej szklance z przezroczystego szkła (można dodatkowo zrobić 4 warstwę, np. syropu na dnie szklanki)

Po wielu próbach, zakończonych przeważnie niepowodzeniem, w końcu udało mi się wykonać idealne latte macchiato!

Do przyrządzenia tego pysznego i efektownego napoju, potrzebujemy:

wysokie szklanki
spieniacz do mleka
kawa, mleko
syrop np. czekoladowy oraz coś do dekoracji - starta czekolada, kakao, wiórki kokosowe, cynamon - co kto lubi :)

Przygotowanie kawy jest bardzo proste, ale nieco czasochłonne, więc zarezerwujmy sobie kilkanaście minut na jej przygotowanie - warto.

Zaczynamy od zaparzenia kawy (jeżeli pijemy słodką-dodajmy od razu cukru), na jedną szklankę wystarczy nam ok 1/4 kubka kawy.
Kolejny krok, to podgrzanie mleka (wystarczy delikatnie, aby nie było zimne, ciepłe mleko lepiej się spieni).
Do szklanek wlewamy na dno odrobinę syropu/sosu (może być również mleko zagęszczone!), następnie wlewamy powoli podgrzane mleko, mniej więcej do wysokości 3/4 szklanki, mleko traktujemy spieniaczem, aby powstała nam warstwa pianki na samej górze, na koniec-najtrudniejsze zadanie-wlewamy zaparzoną wcześniej kawę, ale baaaardzo powoli-polecam wlewanie za pomocą łyżeczki, po ściance szklanki.
Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, powinniśmy otrzymać idealne latte macchiato:)
Tajemnicą sukcesu, jest różnica w temperaturze mleka i kawy - kawa ma być cieplejsza od mleka. Sposób wlewania kawy do mleka - im wolniej, tym lepiej.
Na koniec dekorujemy naszą kawę (posypując ją np. cynamonem!)

Aga

Soki, musy, szejki - zimową porą

4 komentarze:

  1. mniam mniam :) mi zawsze najlepiej spienia się mleko prosto z lodówki - choc może to kwestia rodzaju? używam albo mleka zagęszczonego z sm gostyn (7,5% tłuszczu) albo takiego light z magnezem (4%). A kawke wlewam do mleka za pomocą dzbanuszka do mleka z wąskim dziobkiem i jak jestem wystarczająco cierpliwa to zawsze wychodzi ;)

    asiksss

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...